Příběh vizuálu Týdne výtvarné kultury 8

 

Byl rok 2012. Byl jeden umělec (Oliver Laric) a jeden kurátor (Ashley Gallant).

 

A byla jedna sbírka (The Collection z Lincolnu ve Velké Británii) a jedna velmi prestižní soutěž současného výtvarného umění (The Contemporary Art Society Annual Award).

 

Kurátor vyzval umělce k účasti v soutěži a k aktualizaci stálé sbírky muzea, na což umělec reagoval tím, že naskenoval galerijní objekty a dal je volně k dispozici na internet k dalšímu uměleckému použití, čímž vyhrál zmíněnou cenu za ambiciózní dílo národního významu.

 

Co činí tento akt tak výjimečným? Především to, že díla se můžou přes internet dostat k publiku, od kterého jsou geograficky vzdálená, a mohou se stát výchozími prvky dalších nových děl.

 

V roce 2017 se tento koncept zalíbil našim dvěma grafikům (Florian Karsten), kteří použili naskenované objekty jako hlavní elementy pro vizuál TVK8. Dostáli tak heslu letošního ročníku “S barvou ven!”. Když nejde Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi. Když nechodíme do galerií, musí umění přijít za námi.

 

Celý projekt si můžete prohlédnout tady: http://lincoln3dscans.co.uk/ a jeho přetavenou podobu už i s naším vizuálem tady: http://lincoln3dscans.co.uk/gallery/.